כניסתה של אמזון לישראל – הכנות, ציפיות וחששות

כניסתה של אמזון לישראל – הכנות, ציפיות וחששות

אמזון, ענקית המסחר האמריקאית, ממשיכה גם השנה להתרחב בקצב מסחרר כאשר שווי השוק שלה כמעט והכפיל את עצמו בשנה האחרונה מ400 לכ 700 מיליארד דולר, והיא נחשבת היום לאחת מחמש החברות הגדולות בבורסה האמריקאית ובימים אלה אף מתכננת את פריצתה לשוק הישראלי.

אמזון, שנוסדה לפני למעלה מ20 שנה התחילה את דרכה כחנות מקוונת למכירת ספרים אך במהירות החלה חולשת על שווקים נוספים – כפלטפורמה לאחסון אתרים, כחברת הפקה של סרטים וסדרות, כחברה לפיתוח מכשור דיגיטלי מתקדם (קינדל, אקו, אלקסה..) ולפני כשנתיים אפילו הגדילה לעשות כשרכשה את הולפודס – רשת המזון הבריא האמריקאית שמונה למעלה מ400 סניפים. גם השנה נראה שאמזון לא מתכוונת לעצור ולאחרונה פרסמה שבעתיד הקרוב תתחיל לעשות שימוש ברחפנים כשליחים דיגיטליים.

האמת שכבר לפני מספר חודשים יצאה סנונית ראשונה מפיו של הענק האמריקאי, כאשר פנתה אמזון למאות מוכרים ישראליים במטרה לגשש ולחקור את השטח בטרם היא נכנסת לשוק המקומי. אמזון גם הצליחה לעורר עניין גדול בשירותים שהיא מספקת כאשר באותה התקופה אף יצאה במבצע של משלוחים חינם לישראל ברכישות מעל 80$.

נכון להיום אמזון כבר פעילה ב11 מדינות מהגדולות והמובילות בעולם: יפן, סין, ארה”ב, צרפת, גרמניה, בריטניה, הודו, קנדה ואוסטרליה והיא נגישה ל180 מדינות שונות בעולם ביותר מ30 קטגוריות שונות: אופנה, טקסטיל, אלקטרוניקה, מדיה, ספרות וכו’.

אז נכון שכבר שנים הישראלים יכולים לרכוש בחנות המקוונת הגדולה בעולם, וככל שעולה על רוחם, אך הציפיות מכניסתה הולכות, ככל הנראה, להשפיע לא מעט על השוק המקומי. עם פתיחתם של המחסנים המקומיים והקמת מחסן לוגיסטי אזורי עלויות השילוח הגדולות עתידות לצנוח משמעותית ואפילו זמני האספקה הארוכים צפויים להתקצר עד מאוד ובמקום להמתין שבוע-שבועיים לחבילה שלנו, היא תוכל להגיע לפתח ביתנו תוך יום או יומיים ואולי, בהתאם למודל האמריקאי – אפילו תוך שעה או שעתיים!

בשורת התחתונה מציעה אמזון לא רק אוסף בלתי נדלה של מוצרים, עם מגוון עצום ומחירים זולים, אלא גם שירות חדשני, מתקדם ומוביל, כזה שמצליח בקלות להתמודד עם הקשיים הלוגיסטיים עמם נאבקת כל חברה במשק.

אז נכון שלא הכל הולך להיות ורוד, ועם כניסתה של אמזון לשוק המקומי היא הולכת לעורר מחדש את שאלת העדפות הקנייה של הישראלי הממוצע, שאט אט גם ככה מעביר את עיקר הרכישות שלו לרשת, אבל נראה שהתחרות, כבכל תחום, הולכת להיות דבר חיובי וכוח הקנייה של אמזון יכול לעודד שינוי צרכני נפלא שישפיע היטב על הכיס של כולנו.

 

 

 

 

 

חזרה לרשימת מאמרים